5 niezbędnych rodzajów szkła do domowego barku

Przyjmując najprostszy sposób podziału rodzajów trunków alkoholowych, można wyróżnić alkohole czyste, czyli bez żadnych dodatków, i alkohole mieszane, np. z dodatkiem wody, soków, oliwek itp. Każdy rodzaj napoju wymusza dobór odpowiedniego naczynia. Przy czym wybór kieliszka powinien wynikać z dwóch przesłanek: podkreślenia smaku lub wyglądu trunku (kieliszki do wina) oraz wygody picia (kieliszki koktajlowe). Jak wyposażyć domowy barek, żeby serwować alkohol zgodnie z zasadami savoir-vivre’u? Ograniczając się do minimum, można przyjąć, że wystarczy pięć kompletów szkła. 

Podstawowe kieliszki do trunków niezmieszanych

Przy wyborze kieliszków do barku najlepiej wyjść od podstawowych trunków niezmieszanych: wina, wódki i piwa. To baza, która zapewni odpowiednie szkło do większości innych napojów.

Kieliszki do wina

W domu zazwyczaj podaje się wino czerwone lub białe, a sporadycznie wino musujące. Choć do każdego z tych trunków przewidziano osobne kieliszki, w domowym zaciszu wystarczy jeden komplet klasycznych kieliszków do czerwonego wina. Dlaczego? Wino czerwone jest najbardziej wymagającym alkoholom, jeśli chodzi o dobór kieliszka. Kształt czaszy umożliwia optymalne uwolnienie aromatu wina, a długość nóżki pozwala trzymać kieliszek bez niebezpieczeństwa, że ciepłem dłoni ogrzejemy trunek. Białe wino, a tym bardziej musujące nie mają już takich wymagań. 

Kieliszek do wina czerwonego powinien mieć cienką nóżkę długości około dziesięciu centymetrów i czaszę przypominającą kwiat tulipana. 

Kiliszki do wódki i nalewek

Trzeba przyznać, że kieliszki do wódki potrafią zachwycić różnorodnością. Jedne mają nóżkę, inne nie, a czasza może mieć kształt walca lub kuli, może się też nieco zwężać lub trochę rozszerzać ku górze. Pełna dowolność. Zazwyczaj pojemność kieliszków waha się między 25 ml a 50 ml. 

Do domowego barku najlepiej wybrać większe kieliszki, bez nóżki, za to z oryginalnie uformowaną czaszą. Wybierając taki kształt, zaopatrzymy się też w kieliszki koktajlowe, np. do serwowania shotów.

Kieliszek do piwa

Gdyby kierować się profesjonalnymi zasadami podawania piwa, to do każdego rodzaju złotego trunku potrzebne byłoby inne szkło. Dlatego najlepiej wybrać kieliszek z niską nóżką i podłużnym kielichem w kształcie tulipana. 

Kieliszki koktajlowe do napojów mieszanych

Przy doborze kieliszków do koktajli warto kierować się estetyką oraz wygodą picia. Co ważne, w większości przypadków można wykorzystać kieliszki używane do podawania niezmieszanych alkoholi.

Aperitify

Rolą napojów podawanych przed posiłkiem jest pobudzenie apetytu, a do tego wystarczy kilka łyczków aromatycznego alkoholu. Aperitifów nie pije się długo, dlatego zazwyczaj podaje się je w niewielkich kieliszkach, np. do wódki lub do nalewki. Wyjątkiem jest sherry, które pije się z kieliszka z krótką nóżką i czaszą w kształcie tulipana, czyli szkle, w którym podaje się wino białe lub piwo. Inaczej serwuje się też wermut. Do niego potrzebny jest wysoki kieliszek, którego czasza przypomina lejek. 

Shoty

Jak sama nazwa wskazuje, shot jest drinkiem na jeden łyk. Dlatego podaje się go zazwyczaj w kieliszku do wódki (o objętości do 50 ml). Ze względu jednak na imprezowy charakter shotów kieliszek ten nie powinien mieć nóżki.

Short i long drinki

Gdy pojawia się termin: kieliszki koktajlowe, to zazwyczaj myślimy o jednym z short drinków. Napoje te podaje się w kieliszku o długiej nóżce i czasze w kształcie lejka (o pojemności do 100 ml). Z kolei long drinki wymagają większego naczynia (o pojemności do 250 ml), czyli np. wysokiej szklanki albo kieliszka do piwa.