Jak dbać o drukarkę?

Kupując sprzęt elektroniczny, każdy użytkownik chce, aby działał on jak najdłużej. Decydując się na drukarkę atramentową lub laserową należy wiedzieć, w jaki sposób dbać o te urządzenia. Żywotność sprzętu w głównej mierze zależy od tego, jak będziesz o niego dbać. Odpowiednia konserwacja i wysokiej jakości materiały eksploatacyjne (od producentów takich jak HP, Black Point oraz Epson) to gwarancja dłuższego życia Twojego sprzętu. Sprawdź jakie inne czynności warto wykonywać regularnie, aby zakupione urządzenie działało sprawnie przez wiele lat.

Jak dbać o drukarki?

Drukarki to jedne z podstawowych urządzeń w każdym domu oraz biurze. Niezależnie od tego, czy posiadasz sprzęt działający z użyciem atramentu czy proszku tonerowego, powinieneś przestrzegać kilku prostych zasad. Dzięki nim znacząco przedłużysz żywotność urządzenia i będziesz mógł z niego korzystać przez wiele lat. Pierwszym czynnikiem, który wpływa na funkcjonowanie drukarki, jest prawidłowa konserwacja sprzętu. Czyszczenie urządzeń powinno odbywać się regularnie oraz z użyciem odpowiednich materiałów. Szczególnie niewskazane jest używanie w tym celu odkurzacza oraz różnego rodzaju płynów. Do czyszczenia wewnętrznego oraz zewnętrznego używaj delikatnej ściereczki z mikrofibry lub sprężonego powietrza.

Kolejnym, niezwykle istotnym aspektem jest odpowiednie ulokowanie drukarki. Przede wszystkim drukarka nie powinna stać w miejscu nasłonecznionym. Dlatego południowe oraz zachodnie parapety nie będą dobrym miejscem na tego typu sprzęt. Lepiej nie stawiać drukarki również w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika, którego wysoka temperatura w ciągu zimy może niepotrzebnie nagrzewać sprzęt.

Jak dbać o drukarkę atramentową?

Najważniejszą cechą drukarki atramentowej jest fakt, że działa ona z użyciem tuszu. Tusz jest substancją płynną, która w przypadku dłuższego nieużywania ma tendencję do zasychania. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie drukować z urządzenia atramentowego. Specjaliści zalecają, aby w trosce o sprawne działanie sprzętu, wydrukować co najmniej jedną stronę tygodniowo. Ta zasada dotyczy drukowania we wszystkich kolorach. 

Jak dbać o drukarkę laserową?

Użytkownicy drukarek laserowych nie muszą pamiętać o tym, żeby regularnie korzystać z urządzenia. Drukarki laserowe działają na podstawie proszku tonerowego, który nie zasycha. Urządzenie może stać nieużywane nawet przez kilka tygodni i z materiałem eksploatacyjnym nic się nie stanie. Jednak również w przypadku drukarek laserowych warto wyrobić sobie pewne nawyki, które wpłyną pozytywnie na pracę urządzenia. Jedną z takich czynności jest regularna wymiana tonerów (najlepiej na te wysokiej jakości, od takich producentów jak Black Point, Samsung czy HP). Dzięki temu masz pewność, że urządzenie będzie zawsze gotowe do druku.

Najważniejszy aspekt – wysokiej jakości materiały eksploatacyjne Black Point, HP i inne

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja drukarka działała jak najdłużej, powinieneś zwracać szczególną uwagę na materiały eksploatacyjne, które do niej kupujesz. Niezależnie od tego, czy wybierasz drogie produkty OEM od producentów czy wysokiej jakości, sprawdzone zamienniki, najważniejsza jest kwestia kompatybilności materiału do drukarki. Sprawdź, czy kupowany toner lub tusz jest odpowiedni dla Twojej drukarki. Takie informacje znajdziesz w opisie produktu. Zwróć również uwagę na instalowanie materiału do urządzenia. Wszystkie folie ochronne powinny być zdjęte, a sam produkt bez problemu powinien sparować się z urządzeniem.